دانلود و پشتیبانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

s f

اطلاعات تماس
ایران چهارمحال و بختیاری
شهرکرد خیابان اول
[email protected]
038312345678

دژینو | dezhino

ترافیک نامعتبر چیست؟

ترافیک نامعتبر چیست؟

نویسنده : عارف شعبانی | تاریخ بروزرسانی : 1400/04/07

ترافیک معتبر و با‌ ارزش برای تبلیغات کلیکی مهم‌ترین مسأله است ولی چه ترافیکی را نامعتبر میگوییم؟ ترافیک نامعتبر یا Invalid Traffic ترافیکی است که توسط ربات و منابع کامپیوتری بوجود آمده است و باعث می شود در زمان تحلیل نتایج یک کمپین، کمپین را موفق‌تر از چیزی که واقعاً هست نشان دهد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که همه Invalid Traffic ها تقلبی نیستند.

برای اینکه بتوانید جلوی هدر رفتن بودجه کمپین خود را بگیرید مهم است که با انواع Invalid Traffic ها آشنا شوید و آنها را بشناسید. Invalid Traffic ها به ۲ دسته اصلی عمومی و پیچیده تقسیم می‌شود که در ادامه به تفاوت‌های آن‌ها اشاره می کنم. همچنین به شما در مورد ترافیک‌های تقلبی و شیوه شناسایی و مقابله با آن‌ها را به شما خواهم گفت.

1- ترافیک نامعتبر عمومی(GIVT):

میتوان گفتgeneral Invalid traffic)  GIVT )در بین همه Invalid Traffic ها از همه کم خطرتر است. این ترافیک از طریق کراولرها(Crawler) و ربات‌هایی که منشاء مخرب ندارند می‌آیند مثل کراولرهای موتورهای جستجو گوگل یا Bing، دیتاسنترها و یا حتی ترافیک‌های پروکسی که از طریق VPN  به سایت هدایت می‌شوند. نکته مهم که باعث می‌شود این نوع ترافیک را به عنوان تقلب در نظر نگیریم این است که این نوع ترافیک تلاش نمی کند که رفتاری شبیه به انسان را تقلید کند و به دنبال تقلب نیست و شما میتوانید جلوی آن را به سادگی بگیرید.

 

GIVTها می توانند باعث ایجاد تفاوت در ترافیک ورودی و داده‌های آنالیتیکس شوند. برای مثال این امکان در گوگل آنالیتیکس(Google Analytics) وجود دارد که این ورودی‌ها را تشخیص میدهد و در دیتای اصلی وارد نمی کند ولی اگر از سرور بررسی کنید متوجه می‌شوید که میزان ترافیک ورودی با آن متفاوت است. یک پیک و قله در نمودارهای ورودی به سایت شما شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد که رشد مثبت ورودی داشته‌اید ولی با بررسی Source آن متوجه می‌شوید که این ترافیک منشاء انسانی ندارد و از دیتاسنتر وارد شده است و شاید کاربر انسانی نباشد. در کل در مورد GIVT میتوان گفت خوشبختانه شکل این نوع ترافیک ساده و قابل تشخیص و فیلتر کردن است.

2- ترافیک نامعتبر پیچیده(SIVT):

برعکس GIVTها(Sophisticated invalid traffic) ترافیک های SIVT کاملاً تقلبی هستند. هدف سازندگان این نوع ترافیک این است که رفتار انسان را تقلید کند. شکل این نوع ترافیک‌ها ساده و قابل پیش‌بینی نیست و می‌تواند تهدید جدی برای کیفیت ترافیک ورودی به سایت و تبلیغات کلیکی شما باشد. تشخیص SIVTها معمولاً سخت است و افراد متقلب برای کسب منفعت بیشتر مدام در حال ساختن روش‌های پیچیده و جدید هستند.

 

چند روش که متقلبان برای ساخت SIVT استفاده می‌کنند:

Malware/Adware -1 :

نرم‌افزارهای مخربی که بر روی دستگاه‌کاربران واقعی نصب می‌شود و بدون اینکه او متوجه شود اصطلاحاً ترافیک قاچاق ایجاد می‌کند.

Bot -2 :

بات‌ها برای این طراحی شدند تا رفتاری شبیه به رفتار انسان را داشته باشند. ربات‌ها میتوانند بجای کاربر واقعی بر روی بنرهای تبلیغاتی شما در سایت‌های مختلف کلیک کنند. رقبای شما، سایت های تبلیغ کننده(Publisher) ها و هر شخصی میتواند با اجرای بات هزینه‌های شما را افزایش داده و کمپین تبلیغاتی شما را نابود کند.

Concealed / Stacked Ads-3 :

گاهی اوقات شما بابت فقط نمایش تبلیغ به سایت یا اپلیکیشن هزینه پرداخت میکنید و صاحب سایت یا اپلیکیشن چند تبلیغ را طوری در صفحه قرار می‌دهد که روی هم قرار میگیرند و یا اینکه در یک صفحه جدید و یا کوچک باز میشود.

Fraudulent Proxy Traffic-4 :

بسیاری از کاربران واقعی از VPN استفاده میکنند اما ترافیک‌های تقلبی معمولاً از پروکسی برای ماسک کردن ترافیک رباتی خودشان استفاده می‌کنند.

متقلبان برای فرار از تشخیص داده شدن معمولاً از ترکیب چند روش استفاده می‌کنند. یک مورد ساده و واقعی از SIVT که در تبلیغات آنلاین استفاده می‌شود به این صورت است که: متقلب بصورت قانونی با سایت یا اپلیکیشن‌های مختلف برای تبلیغات همکاری میکند و از این طریق ترافیک رباتی خود را با ترافیک واقعی کاربران آن سایت یا اپلیکیشن وارد میکند. در این حالت شناسایی ربات‌ها از کاربران واقعی خیلی سخت می‌شود.

نتیجه گیری

چطور SIVT را محدود کنیم؟

اصلاً SIVT طراحی شده تا خودش را بجای ترافیک انسانی جا بزند اما بازهم می‌توان آن‌ها را تشخیص داد و جلوی اتلاف هزینه را گرفت. با ترکیبی از روش‌های مختلف تحلیل دیتا و صرف زمان زیاد توسط افراد خبره می‌توان SIVT های ساده‌تر را تشخیص و تأثیر آن را محدود کرد ولی این روش به دلیل محدودیت‌های انسانی بازهم باعث اتلاف هزینه زیادی می‌شود.

اما روش بروزتر و دقیق‌تری این است که بجای افراد خبره از هوش مصنوعی استفاده کنیم. در این روش سیستم بطور مداوم ورودی‌ها و رفتار کاربران در سایت را پایش میکند و در صورتی که متوجه رفتار مشکوک و یا ترافیک ورودی مشکوک از یک یا چند Publisher شود بلافاصله هشدار می دهد.

یکی از محصولات دژینو تشخیص کاربران غیرواقعی و منبع ورود آنهاست که با استفاده از تحلیل رفتار کاربر به کمک هوش مصنوعی، سایت شما را بطور ۲۴ ساعته پایش میکند و در صورت مشاهده ربات و ترافیک نامعتبر از طریق ایمیل و پیامک شما را مطلع میکند.

ارسال نظر