دانلود و پشتیبانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

s f

اطلاعات تماس
ایران چهارمحال و بختیاری
شهرکرد خیابان اول
[email protected]
038312345678

دژینو | dezhino

صفر تا صد پرفورمنس مارکتینگ

صفر تا صد پرفورمنس مارکتینگ – هرآنچه باید درباره بازاریابی عملکردی بدانید

 

قاعده کلی پرفورمنس مارکتینگ (بازاریابی عملکردی) ساده است. شما فقط برای عملکرد بازاریابی در قالب کلیک های تبلیغاتی، جمع آوری لید، انواع کانورژن ها (تبدیل ها)، پول می پردازید.

پرفورمنس مارکتینگ از اواسط دهه 90 میلادی با شروع کمپین های پرداخت به ازای کلیک (CPC) وجود داشته است و اصلا موضوع جدیدی نیست. محبوبیت بازاریابی عملکردی، که مخفف بازاریابی مبتنی بر عملکرد است، تا حد زیادی به لطف فناوری جدیدی است که به کسب و کارها اجازه می‌دهد اطلاعات بیشتری در مورد ترافیک وعملکرد کمپین خود جمع‌آوری کنند. این دسترسی به داده‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد تا تلاش¬هایشان ارزش بیشتری پیدا کرده و تبلیغات خود را بهینه تر کنند.

بازاریابی عملکردی چیست؟

بازاریابی عملکردی توسط انجمن بازاریابی عملکردی اینگونه تعریف شده است: «بازاریابی عملکردی یک اصطلاح جامع است که به برنامه‌های بازاریابی و تبلیغات آنلاین اشاره دارد که در آن به تبلیغ‌کنندگان و شرکت‌های بازاریابی پس از تکمیل یک اقدام خاص، پول پرداخت می‌شود. مانند فروش، سرنخ (Lead) یا کلیک».

در مدل‌های سنتی‌تر بازاریابی، شما پیشاپیش برای مدل دلخواه خود پرداخت می‌کنید، به این امید که نتیجه آن در راستای هدف شما باشد. این ممکن است به معنای پرداخت هزینه برای آگهی شما در مجله‌ای باشد، به این امید که مشتریان را به وب‌سایت یا فروشگاه شما هدایت کند. با تبلیغات سنتی، نتایج را می توان تخمین زد، اما هرگز تضمین نمی شود.

بازاریابی عملکردی این مدل را تغییر می دهد.

با بازاریابی عملکردی، شما برای عملکرد واقعی شریک بازاریابی (مانند آژانس های تبلیغاتی) هزینه می‌کنید، نه فقط تلاشی که توسط آنها برای تبلیغ محصول شما انجام می‌شود.

ایجاد یک کمپین بازاریابی عملکردی

ایجاد یک کمپین بازاریابی عملکردی شبیه به سایر کمپین های بازاریابی خواهد بود. اما برای اینکه به شما یک نقطه شروع بدهیم، یک مثال را با هم انجام می دهیم.

هدف گذاری کنید

 آیا می خواهید 10000 بازدیدکننده را به یک محصول یا صفحه وب جدید جذب کنید؟ آیا سعی می کنید لیست مشترکان خبرنامه خود را 10 برابر افزایش دهید؟ هنگام ارزیابی هدف خود، باید با مدل‌های مختلف قیمت‌گذاری بازاریابی عملکردی (که در ادامه توضیح داده شده است) آشنا باشید تا بتوانید مدلی که بیشترین سود را به شما میرساند انتخاب نمایید.

کانال هایی را انتخاب کنید که برای اهداف شما منطقی باشند

 درک اهداف و رفتار مخاطبان هدف به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید با کدام کانال بازاریابی و چگونه برخورد کنید. در بخش¬های بعدی این مقاله، پنج کانال مختلف بازاریابی عملکردی را که میتوانید برای تبلیغ انتخاب کنید، بررسی خواهیم کرد.

محتوای خود را برای راه اندازی آماده کنید.

 بسته به نوع پلتفرم بازاریابی عملکردی که انتخاب می کنید، محتوای متفاوتی را برای جذب مخاطب ایجاد خواهید کرد. این می‌تواند یک محتوا متنی برای رپورتاژ آگهی، یک تصویر گرافیکی یا گیف برای تبلیغات نمایشی و بنری، یا صرفاً یک Search Keyword به یک صفحه فرود (لندینگ) خاص باشد.

بهینه سازی مستمر کمپین.

به طور مستمر کمپین خود را نظارت و بهینه سازی کنید. در طول مدت کمپین خود، با تجزیه و تحلیل داده های خود، ردیابی بهترین ترافیک و منابع فروش و تنظیم کمپین بر اساس آن، عملکرد آن را کنترل کنید. درباره نکاتی که برای بهینه سازی کمپین بازاریابی عملکرد به آن نیاز دارید، در ادامه این مقاله بیشتر صحبت خواهیم کرد.

ارزیابی و تحلیل

 در پایان کمپین، نحوه عملکرد را در مقایسه با هدف خود مرور کنید و راه‌های بهتری برای بهینه‌سازی کمپین خود بیابید. با تحلیل و ارزیابی درست کمپین خود داده های ارزشمندی را بدست می آورید که در کمپین¬های بعدی بسیار کمک کننده خواهند بود.

انواع مدل های تبلیغات بازاریابی عملکردی

در ادامه تعدادی از مهمترین مدل های تبلیغات در بازاریابی عملکردی را بیان خواهیم کرد:

CPS – هزینه به ازای هر فروش 

پرداخت به ازای هر فروش یعنی تبلیغ‌کنندگان تنها در شرایطی به شریک بازاریابی خود پول پرداخت کنند که تلاش وی منجر به فروش محصول در حال تبلیغ شود. در این قرارداد، ریسک یا بار بیشتر بر دوش ناشر می‌افتد تا تبلیغ‌کننده.

CPI – هزینه به ازای نصب

مشابه هزینه هر فروش، در اینجا فقط زمانی هزینه ای پرداخت می‌کنید که فردی نرم افزار شما را دانلود و نصب کند. این یک نوع هزینه به ازای اقدام یا اکشن است که در آن اقدام، همان دانلود نرم افزار موبایلی است.

CPL – هزینه به ازای هر سرنخ

شما فقط زمانی ملزم به پرداخت هزینه هستید که فردی با پر کردن فرم، تولید سرنخ یا دادن اطلاعات تماس خود در نتیجه تعامل با تبلیغ شما، به سرنخ تبدیل شده باشد.

CPC – هزینه به ازای کلیک

 در این روش، شما تنها زمانی هزینه پرداخت می کنید که فردی روی تبلیغ شما کلیک کند. این امر در کانال‌های مختلف رایج است، زیرا نیاز به تلاش کمتری از سوی مصرف‌کننده دارد و یکی از اولین گام‌های تعامل با یک برند است.

انواعی از مدل¬های بازاریابی غیرعملکردی

در ادامه به چند مدل از روش های بازاریابی غیرعملکردی اشاره کرده ایم.

CPV و CPCV – هزینه به ازای هر ویدیو/مشاهده و هزینه هر ویدیو/مشاهده کامل شده:

با هزینه به ازای هر ویدیو/مشاهده، زمانی که تبلیغ کننده یک تبلیغ ویدیویی را نمایش می¬دهد، هزینه را پرداخت خواهید کرد. با هزینه به ازای هر نمایش تکمیل شده هم پرداخت هزینه منوط به تماشای کل یک ویدیو توسط فرد می¬باشد.

CPM – هزینه به ازای هزار یا “مایل”:

 با CPM، زمانی که تبلیغ شما 1000 نمایش داشته باشد، هزینه پرداخت می کنید. این یکی از اولین انواع مدل‌های پرداخت برای تبلیغات دیجیتال بوده و یک نوع رایج بازاریابی عملکردی است.

کانال های بازاریابی عملکردی

بازاریابی عملکردی را می توان در انواع کانال های بازاریابی دیجیتال اجرا کرد که در ادامه به 5 مورد پرکاربرد آن اشاره خواهیم کرد: 

نمایش تبلیغات

تبلیغات نمایشی نوعی از بازاریابی دیجیتال است که به اشکال مختلفی از جمله تبلیغات بنری، نمایشی و غیره ارائه می شود. این تبلیغات نمایشی برای انتقال پیام خود به شدت به تصاویر، صدا، ویدئو و البته کمی محتوای متنی متکی هستند.

از آنجایی که نرخ کلیک در تبلیغات نمایشی برنامه‌ای نسبتاً پایین است، مردم به ندرت آن را به عنوان یک کانال بازاریابی عملکردی در نظر می‌گیرند. اما زمانی که تبلیغ‌کنندگان رویکردهای هدفمندتری را در پیش می‌گیرند، یعنی به عنوان مثال، به‌طور گزینشی‌تر انتخاب می‌کنند که در کدام وب‌سایت‌ها تبلیغات نمایشی را اجرا کنند (جایی مرتبط با زمینه فعالیت و مکان‌هایی که مخاطبان هدف اغلب از آن بازدید می‌کنند)، به یک کانال بازاریابی عملکرد مؤثرتر تبدیل می‌شود.

شما به احتمال زیاد چندین بار در روز با تبلیغات نمایشی مواجه می شوید، زیرا این روشی محبوب برای وبلاگ ها، نشریات و سایر وب سایت ها برای کسب درآمد از سایتشان است. اما راحتی انتشار تبلیعات نمایشی در وبسایت¬ها چالش هایی نظیر افزایش تقلب¬های تبلیغاتی خواهد داشت که در ادامه درباره آن بیشتر صحبت خواهیم نمود.

مدل های قیمت گذاری معمولی

 CPC و CPM 

نمونه پلتفرم تبلیغات نمایشی

گوگل، یکتانت، مدیا اد، تپسل، سنجاق، طاووس 

تبلیغات همسان

برخلاف تبلیغات نمایشی، تبلیغات همسان به تبلیغات شما اجازه می دهد تا به طور یکپارچه با محیطی که در آن منتشر شده، ترکیب شوند. این به این دلیل است که تبلیغ شما در طراحی، محتوا و سبک نوشتاری خود، همان فضای محتوای اطراف خود را منعکس کرده و باعث می‌شود کاربر احساس کند تبلیغ شما هم متعلق به همان محتوا است.

با تبلیغات همسان، هزینه پرداختی شما می تواند بسته به جایگاه تبلیغ، جمعیت شناسی مخاطبان و ناشر متفاوت باشد. 

مدل های قیمت گذاری معمولی

CPC

نمونه پلتفرم تبلیغات همسان

یکتانت، مدیا اد، تپسل، سنجاق، طاووس

بازاریابی موتورهای جستجو

با بازاریابی موتورهای جستجو، هنگامی که عبارات خاصی در موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو وارد می شوند، محتوای تبلیغاتی شما در کنار سایر نتایج جست و جو نمایش داده شده و از این طریق به مشتریان بالقوه دسترسی پیدا می کنید.

تبلیغات موتورهای جستجو را می توان برای انواع مختلفی از مشاغل مورد استفاده قرار داد و احتمالاً قبلاً هنگام جستجوی یک لباس جدید یا رستوران های نزدیک به خود، یکی از این تبلیغات به شما کمک کرده است.

مدل های قیمت گذاری معمولی 

CPA, CPC 

نمونه پلتفرم تبلیغات موتورهای جستجو

گوگل، بینگ، یاهو، یاندکس، داک داک گو

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

با بازاریابی رسانه¬های اجتماعی، از طریق تبلیغاتی که در این رسانه¬ها (مانند اینستاگرام، فیس بوک، توییتر و لینکدین) قرار می گیرند، ریچ، ترافیک و مشتریان  خود را افزایش خواهید داد.

مدل‌های قیمت‌گذاری معمولی

 CPC، CMP، CPV، CPA، هزینه به ازای مشابه

نمونه پلتفرم تبلیغات رسانه اجتماعی

فیس بوک، توییتر و لینکدین، اینستاگرام

بازاریابی همکاری در فروش

با بازاریابی همکاری در فروش (affiliate marketing)، شریک تبلیغاتی شما به ازای ترافیک، سرنخ یا فروشی که برایتان ایجاد کند، پاداشی دریافت می¬کند. وقتی به بازاریابی همکاری در فروش فکر می کنید، ممکن است یک وبلاگ نویس معروف در صنعت خود را تصور کنید که با شرکت ها شریک است.

شرکای همکاری در فروش می توانند از وبلاگ های بزرگ گرفته تا اینفلوئنسرها و سایت¬های تخفیف دار باشند. شریک همکاری در فروش ایده آل شما ممکن است بسته به رفتار خریدار شما متفاوت باشد.

مدل های قیمت گذاری معمولی

CPC، CPL، CPI

نمونه پلتفرم تبلیغات همکاری در فروش

افیلیو، دیما

مزایای بازاریابی عملکردی

مزایای زیادی برای بازاریابی عملکردی وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

  • می دانید برای چه چیزی هزینه می کنید
  • کنترل، اندازه گیری، و تحلیل خواهید داشت
  • بودجه کمپین تبلیغاتی راحت تر مدیریت می شود   
  • مخاطب هدف خود را راحت تر پیدا می کنید
  • استفاده از شرکای همکاری در فروش

 

میدانید برای چه چیزی هزینه می کنید

واضح ترین مزیت بازاریابی عملکرد همین است. فقط برای نتایج از پیش تعریف شده خود هزینه خواهید کرد. هیچ هزینه مبهم و اولیه ای وجود ندارد.

کنترل، اندازه گیری، و تحلیل خواهید داشت

آیا تا به حال این جمله جان وانامیکر را شنیده اید که می گوید: «نیمی از پولی که برای تبلیغات خرج می کنم هدر می رود. مشکل این است که نمی دانم کدام نیمه».  بازاریابی عملکرد دارای قابلیت کنترل است تا ناشران و پلتفرم‌ها بتوانند برای اقدامی که منجر به نتیجه می‌شود پول دریافت کنند. بنابراین کشف اینکه چه چیزی برای ما موثر است آسان¬تر خواهد بود. با استفاده از این کنترل، بازاریابان معمولاً می‌توانند به آنچه که بهترین عملکرد را برایشان داشته، دست یافته وعملکرد خود را بهتر و بهتر کنند.

بودجه کمپین تبلیغاتی راحت تر مدیریت می شود   

با بازاریابی عملکرد، می توانید کمپین را با هدف و هزینه ایده آل برای هر اقدام شروع کنید و پس از آن بودجه خود را محاسبه کنید. فرض کنید سعی می کنید بودجه 1000 فروش جدید را با هزینه پیش بینی شده به ازای هر فروش 20 تومان تعیین کنید. انتظار دارید 20000 تومان برای این کمپین بازاریابی عملکردی بپردازید.

 

مخاطب هدف خود را راحت تر پیدا می کنید

با شناخت مصول خود و پیدا کردن پرسونای مشتری می توانید کانال های ماخاطب هدف را تارگت کنید. مثلا اگر مخاطب شما سرچ کلمه ای خاص به شما ممکن است برسد شما می توانید از کمپین های گوگل ادز یا بنر ها و تبلیغات همسان کلید واژه ای استفاده کنید و bid خود را روی این کلمات بالاتر ببرید.

 

استفاده از شرکای همکاری در فروش

 

از آنجایی که شرکای همکاری در فروش پس از اتمام اقدام مد نظر شما پول دریافت می‌کنند، برای انجام کاری که به نفع شما باشد، انگیزه پیدا می‌کنند. به این ترتیب، آنها تلاش خود را برای افزایش کلیک بر روی تبلیغات شما انجام می دهند و منابع خود را در این راه هزینه می کنند. آن‌ها حتی ممکن است زمان و منابعشان را برای آزمایش تکنیک‌های جدید بازاریابی صرف کنند. معمولاً می‌بینید که آنها همگام با کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی شما جلو خواهند آمد.

چالش های بازاریابی عملکردی

کنترل و نظارت لحظه ای برای جلوگیری از تقلب، ترافیک نامعتبر و بات ها

هنگامی که شما کمپین های نمایشی را اجرا می کنید، ممکن است تبلیغاتتان از وب سایت های تقلبی یا سایت هایی که در آن بازدیدها و کلیک ها توسط ربات ها (به منظور افزایش درآمد ناشر) ایجاد می شود، سر درآورد. تخمین زده می¬شود در سال 2021، تقلب در تبلیغات آنلاین سالانه حدود 60 میلیارد دلار هزینه اضافی را به تبلیغ کنندگان تحمیل کرده است. چیزی در حدود یک ششم کل بودجه تبلیغات آنلاین (باید توجه داشت طبق گزارش های منتشر شده از صنعت بازاریابی آنلاین در ایران، این میزان در سال 1400 چیزی در حدود 50 درصد تخمین شده است!).

اگرچه این ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما نباید شما را از اجرای تبلیغات نمایشی منصرف کند. با کمک ابزارهای شخص ثالث (third party) موجود مانند دژینو برای نظارت بر منابع ترافیک و هزینه‌های کمپین تبلیغاتی، می‌توانید سایت‌هایی را که ارزشی به کمپین‌های شما اضافه نمی‌کنند شناسایی کرده و آن‌ها را حذف کنید.

با شناسایی ناشرانی که عملکرد واقعی دارند، می توانید بید خود را روی آنها افزایش داده و سایت هایی که برایتان ترافیک نامعتبر ایجاد می کنند را مسدود کنید.

دژینو یک پلتفرم کشف تقلب در تبلیغات آنلاین است که فرآیند کنترل و نظارت لحظه ای روی ترافیک ورودی را برایتان بسیار راحت تر خواهد نمود. برای اطلاع از نحوه عملکرد این پلتفرم و استفاده رایگان با ما تماس بگیرید.

صرفا “آخرین کانال ورودی” یا “آخرین کلیک قبل تبدیل” مهم نیستند.

آخرین کانال ورودی یا آخرین کلیک، به تجزیه و تحلیل هایی اشاره دارد که تمام ارزش تبدیل را به آخرین سایت یا منبعی که مشتری قبل از رسیدن به سایت شما در آن بوده است، نسبت می دهد. در یک مطالعه در سال 2016، 65٪ از بازاریابان صرفا آخرین کانال ورودی کاربران خود را برای تحلیل های خود در نظر گرفته اند. اما 57٪ از آنها این روش را نرفته اند و تمام کانال هایی را که یک کاربر قبل کانورژن ورودی داشته اند رو بررسی کرده اند.

در حالی که دانستن اینکه «آخرین کلیک» از کجا آمده است می‌تواند به شما کمک کند تا بخش‌هایی از سفر مشتری را درک کنید، اما در نظر گرفتن این مورد به تنهایی، ارزش سایر نقاط تماس بازاریابی ایجاد شده در طول سفر مشتری را نادیده می‌گیرد. شما باید کل قیف بازاریابی خود را در نظر بگیرید، ممکن است یک کاربر بعد از چند بار تعامل به مرحله اخر قیف شما برسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این موضوع، مقاله ای که در مورد استفاده از اسیست کانورژن گوگل انالتیکس نوشته ایم را مطالعه کنید.

از دست دادن اهداف بلند مدت

هنگامی که بسیاری از بازاریابان به بازاریابی عملکرد فکر می کنند، به فکر تولید یک بازگشت سرمایه (ROI) فوری هستند (زیرا بنا به تعریف، در این روش شما تنها برای عملکرد درست هزینه می کنید). اما دقت کنید که قیف بازاریابی خود را در این فرآیند از دست ندهید. فقط به این دلیل که بید هزینه بر روی شرایط برند و برنامه‌های شرکای همکاری در فروش بیشترین اقدام را انجام می‌دهد، شما هنوز باید آگاهی ایجاد کنید و مصرف‌کنندگان را پرورش دهید تا در وهله اول با شما اشنا شوند.

ترند های بازاریابی عملکردی

یک نظرسنجی در سال 2018 از Tune.com و Acceleration Partners حدود 2300 بازاریاب عملکرد را در ایالات متحده و بریتانیا مورد بررسی قرار داد. این نظرسنجی نشان داد که به طور متوسط 62٪ از بودجه بازاریابی برند و سازمانی به سمت بازاریابی عملکردی حرکت کرده است.

در این نظرسنجی همچنین 128 نفر از 2300 نفری که مورد بررسی قرار گرفتند اعلام کردند که 100 درصد بودجه بازاریابی برند و سازمانی خود در سال 2018 را به بازاریابی عملکرد اختصاص می¬دهند.

رشد محبوبیت بازاریابی همکاری در فروش همچنان ادامه خواهد داشت. Forrester Consulting پیش‌بینی کرد است بازاریابی همکاری در فروش تا سال 2022 نرخ رشد سالانه 10 درصدی خواهد داشت. با افزایش محبوبیت همکاری در فروش، مهم است که بازاریابی محتوا را با شرکت‌های همکاری در فروش خود افزایش دهید. نمایش اسلاید، تصاویر و نمایش ویدیویی محصولات و خدمات بر رویکرد سنتی محتوا حاکم خواهد بود.

 

آیا کسب و کار من آماده است؟ این را در نظر بگیرید.

بازاریابی عملکرد می تواند تقریباً برای هر نوع کسب و کاری مفید باشد، اما با بررسی مواردی که در ادامه آمده است می¬توانید بگویید آیا کسب و کار شما برای یک برنامه بازاریابی عملکرد جدید آماده است یا خیر.

گستره جغرافیایی کسب و کار شما

اگر بازار هدف شما در سطح ملی یا بین المللی باشد، انتخاب نوع کانال های بازاریابی عملکردی مناسب برایتان راحت تر است.اما، اگر یک کسب‌وکار کوچک‌تر و محلی‌تر هستید، باید هنگام انتخاب پلت‌فرم‌های بازاریابی عملکرد خود گزینشی تر عمل کرده تا مطمئن شوید که می‌توانند منطقه شما را به طور خاص هدف قرار دهند.

به عنوان مثال، شما نمی خواهید برای یک کانال در سطح ملی هزینه کنید، زیرا وب‌سایت‌های بزرگ‌ به احتمال زیاد مخاطبانی از سراسر کشور دارند. در این شرایط احتمالاً تبلیغات بومی برای شما مناسب تر است، یعنی استفاده از بازاریابی موتورهای جستجو یا بازاریابی رسانه های اجتماعی بومی که می توانند بر مکان های جغرافیایی خاص تمرکز کند.

تجربه کاربری سایت شما

از آنجایی که هدف اصلی شما از بازاریابی عملکرد حول وب‌سایت و/یا فروشگاه آنلاین شما می‌چرخد، باید قبل از اجرا کردن اولین کمپین خود مطمئن شوید که هر دو در بهترین حالت هستند. اگر به دنبال انجام تبلیغات هزینه به ازای سرنخ (CPL) هستید، مطمئن شوید که فرم های سایت شما، زیبا  و استاندارد طراحی شده و برای مشتریان شما جذاب است.

اگر هدف اصلی شما ایجاد فروش آنلاین است، باید مطمئن شوید که تجربه خرید و تسویه حساب شما برای مشتریانتان یکپارچه و امن است. انجمن بازاریابی عملکرد نیز توصیه می کند که یک سیاست و ضمانت بازگشت وجه داشته باشید. شرکت¬های همکاری در فروش شما میخواهند مطمئن شوند که مشتریانشان به خرید از شما اعتماد خواهند کرد.

میزان هزینه در نظر گرفته شده 

فهرستی از عواملی دارد که بر میزان هزینه شما در بازاریابی عملکردی تأثیر می گذارد: موارد فنی و زیرساختی لازم، منابع انسانی کافی، هزینه بازاریابی و تبلیغات، نرخ کمیسیون، هزینه های مخصوص شبکه/پلتفرم تبلیغاتی، تعهد طولانی مدت به برنامه و بروکراسی های تحمیلی از سمت کسب و کار.

نیازهای فنی شما

برای اینکه بازاریابی عملکردی موفقیت آمیزی داشته باشید، باید زیرساخت فنی مناسبی در اختیار داشته باشید. بسته به نوع بازاریابی عملکرد خود، باید با نحوه ردیابی لیدها، جمع آوری داده های کاربردی، موارد فنی تبلیغات آنلاین، زیرساخت فنی برنامه های همکاری در فروش و مواردی از این دست آشنا باشید. قبل از شروع، ممکن است بخواهید یک بازاریاب عملکرد یا شخصی که در نوع بازاریابی عملکرد مد نظر شما متخصص است استخدام کنید تا به شما در راه اندازی و اجرای کمپین کمک کند.

شما همچنین برای پرفورمنس مارکتینگ بهتر به ابزارهای مختلفی نظیر گوگل آنالیتیکس نیاز دارید. اما این پلتفرم به تنهای برای دستیابی به کمپینی موفق کافی نیست. موارد متعددی وجود دارد که این ابزار محبوب گوگل نمی تواند برای شما فراهم کند. تعدادی از این موارد در مقاله”6 دلیل برای اینکه چرا گوگل آنالیتیکس برای پرفورمنس مارکتینگ کافی نیست” مورد بررسی قرار گرفته اند.

همچنین در مقاله  … پایتون …  روشی را برای استفاده موثرتر از داده های گوگل آنالیتیکس با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون برایتان شرح داده ایم.

پرفورمنس مارکتینگ بهترین روش بازاریابی، به شرطی که …

آزمایش ، آزمایش و آزمایش کنید 

در حوزه پرفورمنس مارکتینگ یک قانون مهم وجود دارد: “اگر چیزی را قبلا آزمایش نکرده اید، آن را اشتباه انجام خواهید داد.”

باید مطمئن شوید که برای درک کامل آنچه در حال آزمایش هستید و اهدافی که می خواهید به آنها برسید، وقت کافی صرف کرده اید. به عنوان مثال، اگر در حال انجام تست A/B هستید، مطمئن شوید که متغیری که با آن آزمایش می‌کنید مستقیماً با معیارهایی که دنبال می‌کنید مرتبط است. مطمئن شوید که برای هر آزمایشی که انجام می دهید یک گروه کنترل دارید تا علت تغییرات عملکرد را شناسایی کرده و سپس با یک فرآیند تکراری بهبود ببخشید.

براساس سال¬ها تجربه خود در زمینه برگزاری کمپین های کلیکی، یک فایل پرفورمنسی کاربردی را طراحی کرده ایم که می-تواند تاثیر بسیار مثبتی در نتایج کمپین¬های شما داشته باشد. برای دسترسی رایگان به این فایل در این لینک ثبت نام کنید و آن را در ایمیل خود دریافت کنید.

اهداف بلند مدت را در ذهن داشته باشید

در حالی که بازاریابی عملکرد برای ایجاد بازگشت سرمایه فوری عالی است، کمپین‌های مربوط به سطوح بالاتر قیف بازاریابی خود که مشتریان را در وهله اول به کشف محصولات شما وامی دارند از دست ندهید.

با سیاستگذاری برای بخش های پایین تر قیف بازاریابی مانند همکاری با سایت‌های همکاری، منابعتان صرف نرخ تبدیل و فروش بیشتر خواهد شد. اما فراموش نکنید که با تلاش مداوم برای دستیابی به مخاطبان جدیدی که هرگز در مورد شرکت یا محصولات شما چیزی نشنیده اند، بالای قیف خود را نیز تغذیه کنید.

در ضمن، برای هر کانال تبلیغاتی میتوان یک قیف جدا در نظر گرفت.

شما می توانید یک قیف کامل را برای تقریباً هر کانال دیجیتال خود بطور مستقل ایجاد کنید. سپس با استفاده از داده های تمیز و درست و استراتژی مناسب، می توانید کاربرهای ورودی از هر کانال را به سمت پایین قیف هدایت کنید.

در حالی که مطمئناً می‌توانید از تبلیغات کلیکی برای ایجاد آگاهی استفاده کنید، می‌توانید از آن در نزدیکی انتهای قیف نیز استفاده کنید. اما همانطور که مصرف کنندگان بیشتر در قیف حرکت می کنند، می توانید کمپین های نمایشی خود را طوری تنظیم کنید که آنها را هدفمندتر مورد هدف قرار دهید. با دقیق تر انتخاب کردن محل تبلیغات در بخش  های میانی قیف خود ( سایت هایی که مخاطبان هدف احتمال بیشتری برای درگیر شدن با تبلیغات شما دارند)، می‌توانید در هزینه‌ و زمان بسیار صرفه‌جویی کنید.

داده های همه کانال ها را ترکیب کنید

دیجیتال مارکتینگ با کمک قیف بازاریابی رشد خواهد کرد. اما ممکن است شما دیدی غیرقابل قبول از بازاریابی عملکرد خود در بخش های مختلف قیف خود داشته باشید. همچنین با تمرکز بیش از حد بر روی یک کانال، می توانید از میزان و نحوه تاثیرگذاری سایر کانال ها بر رفتار مصرف کننده غافل شوید.

بنابراین، ما به شما توصیه می کنیم که نگاهی معطوف به رفتار مشتری داشته باشید. بدون آن، شما فرصت را برای هماهنگ کردن کانال های مختلف بازاریابی خود از دست می دهید.

آینده بازاریابی عملکردی

مبتنی بر بینش های بین کانالی

امروزه بیشتر گزارش‌های بازاریابی عملکرد تنها در بستری که در آن اجرا شده¬اند تولید می‌شوند. این امر بدون در نظر گرفتن تاثیر کانال¬های مختلف روی یکدیگر، بازاریابان را محدود به دیدگاهی نادرست از سفر مشتری خواهد کرد. باید توجه کنید که مشتریان هم در اینستاگرام جست و جو می کنند و هم به دنبال مقالات مرتبط در گوگل هستند. آنها همیشه بین پلتفرم‌های مختلف شبکه¬های اجتماعی، موتورهای جستجو و مقالات مرتبط در رفت و آمد هستند تا پاسخ نیازهای خود را پیدا کنند.

توجه به داده های بین کانالی تاثیرهای بسیار مثبتی بر نتایج کار بازاریابان عملکردی خواهد داشت، مانند:

•    درک اینکه چگونه کمپین های اینستاگرام بر رفتار جستجو در گوگل تأثیر می گذارد

•    استفاده از نتایج گوگل ادز در کمپین های کلیدواژه ای و همسان و بنری

•    شناسایی کانال هایی که تأثیر کمپین های بازاریابی را افزایش می دهند

بازاریابی عملکرد در تبلیغات کلیکی رایج خواهد شد

بازاریابان دوست دارند تبلیغات کلیکی را به عنوان یک کانال برای مرحله آگاهی از برند در نظر بگیرند، بنابراین طیف زیادی از بازاریابان امروزه صرفا برای کلیکی  (برخلاف سرنخ ها یا تبدیل ها) هزینه می پردازند. اما بازاریابان به سرعت درک خواهند کرد که رویکردهای هدفمندتر برای نمایش تبلیغات می تواند به طور چشمگیری تعامل کاربران با آنها را افزایش دهد.

تنظیم استراتژی محتوایی در میان کسب و کارها در حال افزایش است، به طوری که 87 درصد از بازاریابان قصد دارند تمرکز خود بر استراتژی های محتوایی را در سال جاری افزایش دهند. این نشان دهنده تغییر در طرز فکر تبلیغ کنندگان تبلیغات بنری و کلیکی است، زیرا آنها متوجه می شوند که قرار دادن تبلیغات مناسب می تواند نرخ کلیک بالاتری را در مقایسه با صرفا هدف قرار دادن مخاطب ایجاد کند.

فراموش نکنید، داشتن اطلاعات کافی و مقایسه اینکه کدام پابلیشرها بهترین عملکرد کمترین ترافیک نامعتبر را برای شما به ارمغان خواهند آورد کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

بازاریابی جستجو به یک مکالمه تبدیل خواهد شد

افزایش عمق تجزیه و تحلیل موتور جستجو به بازاریابان این امکان را می دهد که در کمپین های موتورهای جستجو عملکرد حرفه ای تری از خود نمایش دهند و به صورت پویاتر در این حوزه فعالیت نمایند. آنها می توانند ‌بینند که کدام عبارت‌های جستجو، بازدیدکنندگان را در بازدیدهای اول، دوم و بعد از آن به سایت شان هدایت کرده است. با عملکرد بهتر شرکت ها در بازاریابی موتورهای جست و جو، این کانال ها بیشتر به یک کانال مکالمه تبدیل می‌شوند تا یک کانال محتوا زیرا تلاش بازاریابان به این سمت خواهد رفت که به سؤالات خاص‌تری که در موتورهای جست و جو پرسیده می‌شود پاسخ ‌دهند تا اینکه صرفا مقاله ای در آن منتشر کنند.

اسیست کانورژن فراموش نشود

این تفکر که در تبدیل یک کاربر به مشتری فقط اخرین کلیک وی دیده شود مدت هاست تغییر کرده است. توجه صرف به آخرین کلیک و در نظر گرفتن تمام اعتبار تبدیل کاربر به این کلیک بسیار گول زننده خواهد بود. واقعیت این است که: “

کاربران پس از یک تبلیغ خوب خرید نمی کنند. آنها برند شما را در کانال‌های مختلف و در مدت زمان طولانی‌تری در نظر داشته اند.”

دید باز و جامع به همه مسیر سفر مشتری، عملکرد بازاریابان را در مقایسه با استفاده از رویکرد کهنه شده “آخرین کلیک”، به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

ارسال نظر