دانلود و پشتیبانی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

s f

اطلاعات تماس
ایران چهارمحال و بختیاری
شهرکرد خیابان اول
[email protected]
038312345678

دژینو | dezhino

پرفورمنس مارکتر ها

6دلیل کافی نبودن گوگل آنالیتیکس برای پرفورمنس مارکتر ها

وقتی صحبت از ابزاری برای بررسی و تحلیل ترافیک سایت ها می شود، اولین گزینه ای که به ذهن همه خواهد رسید، ابزار محبوب کمپانی گوگل یعنی گوگل آنالیتیکس است. این اتفاق چندان هم دور از ذهن نیست. گوگل طی حدود 17 سالی که از انتشار اولین نسخه آنالیتیکس می­گذرد با توسعه و بهبود مداوم آن ابزاری کارآمد را برای پرفورمنس مارکترهای سراسر دنیا آماده کرده است.

این ابزار با ارائه گزارش های متنوع از میزان ترافیک ورودی، منبع ایجاد ترافیک، اطلاعات جغرافیایی، زبانی، سنی و جنسیتی بازدیدکنندگان، میزان حضور آنها درسایت، صفحات بازدید شده، صفحات کلیدی فرود (Landing pages) وکمک شایانی به بررسی ترافیک های ورودی به سایت ما می­کند.

سوال اصلی اما اینجاست: آیا صرفا داشتن این اطلاعات از ترافیک ورودی برای ما کافی است؟ با داشتن همین اطلاعات می­توانیم بهترین تصمیم­ ها را برای کسب و کار خود بگیریم؟ وجود گوگل آنالیتیکس ما را از استفاده از ابزارهای دیگر بی نیاز می کند؟

در یک جمله، آیا گوگل آنالیتیکس برای داشتن تبلیغاتی موثر کافی است؟

 

چرا گوگل آنالیتیکس کافی نیست؟

در ادامه این مقاله به 6 دلیل اشاره خواهیم کرد که چرا پاسخ سوال فوق منفی است. یعنی چرا با وجود ابزاری به قدرتمندی گوگل آنالیتیکس، ما کماکان به ابزارهای شخص ثالث (third party) دیگری برای ابنکه بتوانیم بهترین تحلیل را از کاربرانمان در مراحل مختلف سفر مشتری (Customer Journey) کسب و کارمان داشته باشیم نیاز داریم.

 

1-عدم اطلاع از نحوه تعامل کاربر با صفحات مختلف سایت

ابزار گوگل آنالیتیکس در جمع آوری اطلاعات اساسی کاربران سایت ما بسیار حرفه ای عمل می­کند. در واقع این ابزار بهترین ابزار موجود در بازار به این منظور است. اما علیرغم تمام اطلاعات سودمندی که در اختیار ما قرار می­دهد کماکان در بیان دقیق نحوه تعامل کاربر یا یک صفحه از سایت ما ناتوان است.

به دلیل همین ضعف آنالیتیکس است که امروزه طیف وسیعی از سایت­ها از سرویس­های شخص ثالث دیگری برای اصطلاحا Session Replay یا بازپخش سشن استفاده می­کنند.

اگر با عملکرد این سرویس­ها آشنایی ندارید باید بدانید که وظیفه این سرویس­ها ضبط دقیق رفتار و نحوه تعامل یک کاربر با یک صفحه از سایت شماست. دقیقا مانند تماشا کردن یک ویدیو (یا دقیقا مشابه زمانیکه بالای سر کاربر ایستاده اید و او در حال استفاده از سایت شماست)، می­توانید نحوه تعامل کاربر با صفحه مورد نظر را ابتدا تا انتها مشاهده کنید.

بازپخش سشن به ما کمک می­کند درک دقیق­تری از نحوه تعامل کاربر با سایت و نحوه تفکر آنها بدست آوریم. اطلاعاتی که شاید بدون مشاهده دقیق تعامل کاربران با سایت ما هیچگاه امکان دسترسی به آنها را نداشته باشیم. این اطلاعات تاثیر بسیار زیادی در شناخت بیشتر تجربه کاربری (User Experience) و در نتیجه سفر مشتری کسب و کار شما خواهد داشت.

آیا در یک صفحه از سایت شما عکس­ها و لینک­هایی وجود دارد که کاربران را به اشتباه می­ اندازد؟ کال تو اکشن (CTA) های نامناسبی را طراحی کرده اید؟ موارد مهم و کلیدی صفحات سایت خود را در قسمت­های اشتباهی قرار داده اید؟ حتما قبول دارید که این موارد نقش انکار ناپذیری در نرخ تبدیل شما ایفا می­ کنند، اما بدون استفاده از ابزارهایی که بتوانند سشن کاربران را بطور دقیق در اختیار شما قرار دهند، یافتن پاسخ این سوالات بسیار زمانبر و دشوار خواهد بود.

ابزارهایی نظیر Capturly، Hotjar، Livesession و smartlook سرویس بازپخش سشن را به شما ارائه می­دهند.

 

2-عدم اطلاع از رفتار کاربران در سایت (Heatmap)

در حالیکه بازپخش سشن به مشاهده ویدیویی از تعامل یک کاربر با صفحه ای از سایت شما اشاره دارد، هیت­مپ­ها نحوه رفتار (مانند کلیک­ها و اسکرول ها) کاربران سایت شما را بصورت تجمیعی در اختیارتان قرار خواهند داد. با یک بیان ساده، هیت­مپ­ها خلاصه ای از آنچه در یک بازه زمانی در سشن­های سایت شما گذشته را در اختیارتان قرار خواهند داد.

هیت­مپ­ها هم مانند بازپخش سشن می­توانند اطلاعات بسیار مفیدی از سایت شما (که بخش بسیار مهمی از سفر مشتری کسب و کار شماست) نظیر بخش­های مرده (Dead Areas)، دکمه­های بلااستفاده و لینک­های غیر لازم در اختیارتان قرار دهند. اطلاعاتی که صرفا با استفاده از گوگل آنالیتیکس نمی­توان به آنها دست یافت.

ابزارهایی نظیر Mouseflow، Crazy Egg، Hotjar، Clicktale و Smartlook سرویس هیت­مپ را به کسب و کارهای آنلاین ارائه می­کنند.

3-عدم امکان درک دلیل رخدادهای مختلف

آنالیتیکس یک ابزار تجزیه و تحلیل کمی (Quantitative Analytics) است نه کیفی (Qualitative Analytics). یعنی این  ابزار به سوالچه اتفاقاتی رخ داده استپاسخ می­دهد نه سوالچرا این اتفاقات رخ داده است“.

در آنالیتیکس شما با اعداد سر و کار خواهید داشت نه دلیل بوجود آمدن این اعداد. احتمالا شما هم معتقد هستید که درک چرایی وقوع یک اتفاق از صرفا آگاهی از وقوع آن بسیار مهم­تر است. با دانستن چرایی رفتارهای مختلف کاربران می­توانیم به درک درستی از نقاط درد (Pain-Point) او در زمان تعامل با وبسایت خود برسیم.

سناریویی را در نظر بگیرید که با بررسی زیاد، تحلیل آمار کمپین­های قبلی خود و برنامه ریزی دقیق اقدام به راه اندازی کمپین جدیدی می­کنید. اما برخلاف پیش بینی­ها به اهداف (Goals) کمپین خود دست پیدا نمی­کنید. در این شرایط به کمک آنالیتیکس شما تنها متوجه عدم فایده کافی کمپین خود می­ شوید. اما نکته مهمتر اینجاست: “چرا نتایج کمپین مطابق انتظار ما نشد؟“. مشکل از صفحات لندینگ وبسایت است؟ یا ترافیک نا معتبری (تقلبی یا بی­ کیفیت) از طرف پابلیشر ها ارسال شده است؟ بدون ابزارهای مخصوص شخص ثالث احتمالا باید زمان زیادی صرف کنید تا به پاسخ سوال خود برسید.

 اگر میخواهید در مورد ترافیک نامعتبر اطلاعات بیشتری داشته باشید این مقاله را مطالعه کنید


ترافیک نامعتبر چیست؟


4-آنالیتیکس یک ابزار آنالیتیکسی است!

همانطور که از اسم Google Analytics مشخص است، این سرویس یک سرویس آنالیتیکسی و گزارش­دهی است نه یک ابزار حرفه­ای تحلیل رفتار یا تحلیل ترافیک. این یعنی آنالیتیکس صرفا برای جمع آوری داده­های مهم وبسایت شما طراحی شده و کسب بینش از این اطلاعات و نتیجه­ گیری مناسب از آنها، نیاز به صرف زمان، جمع آوری گزارش­های مختلف از آنالیتیکس و تجمیع و تحلیل دستی از طرف شما دارد.

اگر تجربه اینکار را داشته ­اید حتما موافقید که این فرآیند بسیار زمانبر و نیازمند دقت بالایی است. البته باید امیدوار باشید که قبل از اجرای کمپین، تنظیمات درستی را روی گوگل آنالیتیکس خود انجام داده باشید (در غیر اینصورت حتی همین اطلاعات بدست آمده هم بدردتان نخواهد خورد!)

تحلیل ترافیک صدها پابلیشر و سورس و مدیومی که در طول کمپین­های تبلیغاتی خود با ما در تعامل بوده اند، زمان و انرژی زیادی را از ما طلب می­کنند. همین زمان زیاد مورد نیاز برای تحلیل دقیق گزارش­های آنالیتیکس پس از کمپین­ها باعث شده تا طیف وسیعی از پرفورمنس مارکترها عطای آن را به لقایش ببخشند و صرفا به استفاده از چند گزارش مهم آن اکتفا کنند.

مجددا یادآوری این نکته خالی از لطف نیست. آنالیتیکس یک ابزار کمی است نه کیفی. از آن انتظار کاری را داشته باشید که برایش طراحی شده است. در گزارش­های این سرویس باید به دنبال اعداد و ارقام سایت خود (نظیر تعداد بازدید و Time On Page) باشید نه کیفیت این اعداد.

 


صفر تا صد پرفورمنس مارکتینگهرآنچه باید درباره بازاریابی عملکردی بدانید


 

5-تنظیمات و گزارش های بیش از اندازه!

حتما شما هم بار اولی که وارد محیط گوگل آنالیتیکس شدید از تعداد زیاد منوها، صفحات و جداول و نمودارهای آن تعجب کرده­اید.

این مورد به خودی خود یک ضعف نیست و نشان دهنده توانایی و قدرت این ابزار است. اما آیا وقتی اکثر پرفورمنس مارکترها برای دستیابی به گزارش­های معمول یک فرآیند را طی می­کنند، وجود این پیچیدگی ضروری است؟

آیا شما به تمام زیر و بم این ابزار اشراف دارید؟ یا سوال بهتر آیا اساسا نیازی دارید که تمام جزئیات مربوط به تنظیمات این ابزار را بدانید؟

استفاده از ابزارهایی که با چند کلیک ساده بتوانند همین گزارش­ها را برای شما فراهم کنند و در نمودارها و جداول کاربردی در اختیارتان قرار دهند از درگیر شدن با این حجم از پیچیدگی بهتر نیست؟

جالب است بدانید گوگل آنالیتیکس در منوی سمت چپ خود بیش از 125 گزینه برای انواع گزارش­گیری ها دارد که در مجموع بیش از 290 متریک مختلف را با هم ترکیب می­کنند. به نظر شما چند درصد از کسب و کارها از تمام این 125 گزینه و 290 متریک استفاده می­کنند؟ یا بخ بیان بهتر چند درصد آنها به تمام این موارد نیاز خواهند داشت؟

یکی از روش­های که می­تواند به شما در تحلیلی این حجم از گزارش و عدد کمک کند، توسعه برنامه­هایی است که با دریافت این اطلاعات، خروجی مورد نظر شما را تهیه و در اختیارتان قرار دهند. اما برای استفاده از این روش نیاز به وجود برنامه ­نویس در کنار خود دارید.

 

6-تاخیر در بروز رسانی اطلاعات

حجم بالای آمار و ارقام و متریک­های مورد استفاده گوگل باعث شده امکان بروزرسانی لحظه ای داده­ها عملا غیرممکن باشد. همانطور که اطلاع دارید داده­ها در گوگل آنالیتیکس با اختلاف زمانی تقریبا 4 ساعته بروز می­شوند.

اگر به داده­های لحظه ای خود نیاز نداشته باشید احتمالا این مورد برای شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما سناریویی را در نظر بگیرید که در یک کمپین تبلغاتی هستید و نیاز دارید ترافیک ورودی پابلیشرهای مختلف را در لحظه بررسی نموده، کیفیت هریک را مشاهده نموده و تصمیم­گیری کنید در ادامه کمپین با این پابلیشر کار کنید یا نه.

در این شرایط گوگل آنالیتیکس نمی­تواند کمک چندانی به شما بکند زیرا به وسیله آن به داده­های درلحظه (Real-time) خود دسترسی ندارید و از وقایع سایت خود ساعت­ها بعد از وقوع مطلع خواهید شد که آن هم مستلزم گزارش­گیری و تحلیل گزارش­ها خواهد بود و این خود زمان واکنش شما به رویدادهای مختلف را طولانی­تر خواهد نمود.

 

ابزارهای شخص ثالث، راه حلی برای تکمیل گوگل آنالیتیکس

تا اینجای مقاله متوجه شدیم که ابزار گوگل آنالیتیکس علیرغم تمام امکانات بی­نظیر خود با کمبودهای اساسی نیز روبروست. زمانیکه صحبت از داده­های کیفی، راحتی در استفاده و سرعت به میان می­آید، به عملکرد این ابزار گوگل نقدهای جدی وارد است.

اما این مشکلات نباید باعث این شوند که خود را از مزیت­های بیشمار این سرویس محروم کنیم. بلکه می­توان هرکدام از این ضعف­ها را به کمک ابزارهای دیگری پوشش داد. بعنوان مثال در طول مقاله با ابزارهای مختلفی برای دستیابی به داده های کیفی و رفتاری از کاربران خود آشنا شدیم. علاوه بر این ابزارها، ابزارهای تخصصی دیگری برای پوشش برخی از این ضعف­ها بوجود آمده اند.

پلتفرم کشف تقلب دژینو نیز برای پاسخ به نیاز اساسی پرفورمنس مارکترها در استفاده از ابزاری راحت و سریع و دستیابی درلحظه به اطلاعات ترافیک ورودی خود ایجاد شده است. با استفاده از این سرویس شما می­توانید بصورت لحظه­ای کیفیت ترافیک ورودی خود را مشاهده کرده و به نتایج تحلیلی عملکرد پابلیشرها، مدیوم­ها و سورس­های ترافیک ورودی خود دسترسی داشته باشید. همچنین الگوریتم­های تحلیلی مبتی بر هوش مصنوعی دژینو، امکان استفاده از قدرت هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را برای شما فراهم می­کنند. بدون اینکه نگران نحوه پیاده سازی آن و مباحث فنی هوش مصنوعی باشید.

در صورتیکه نیاز به وجود ابزاری سریع و قدرتمند برای تحلیل ترافیک­های ورودی سایت خود را احساس کردید با ما تماس بگیرید تا در اولین فرصت باهم گفت و گو کنیم.

 

ارسال نظر